Kruh dá v roce 2017 nahlédnout na architekturu „Jinou perspektivou“

/Praha, 19. ledna 2017/ „Jiná perspektiva“, takový je souhrnný název sedmi přednášek, které představí zajímavé osobnosti evropské architektury. Do Prahy přijedou na pozvání spolku Kruh významní tvůrci z Francie, Švýcarska, Řecka, Německa a dalších zemí. Cyklus přednášek zahájí 2. března v kině Světozor oceňovaný britský architekt Jonathan Sergison z ateliéru Sergison Bates architects. Večery s následnou diskuzí se uskuteční vždy první čtvrtek v měsíci od března do prosince. Cílem je obohacení české scény o pohled významných představitelů světové architektury jak v rovině teoretické, tak praktické.

 

„Přednášky představí několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přináší jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu. Cyklus se bude zabývat různými tématy architektury: plánování měst, sociální výstavbou, reflexí architektury, rekonstrukcemi, urbanismem i experimentální architekturou,“ prozrazuje k tématu letošního cyklu Marcela Steinbachová, Architektka roku 2016 a zakladatelka pořádajícího KRUHu. Právě nacházení jedinečného pohledu, který nekopíruje vzory, je kurátorským posláním tohoto spolku.

 

Vstup na přednášku je 100 Kč pro dospělé a 80 Kč pro studenty. Více informací najdete na www.kruh.info

 

Prvním hostem roku 2017 bude Jonathan Sergison z Velké Británie. Svoji přednáškou s podtitulem Úvahy o současném evropském městě zahájí cyklus Jiná perspektiva v kině Světozor ve čtvrtek 2. března od 19.30 hodin. Jonathan Sergison je architekt a zakladatel studia Sergison Bates architects, které získalo od svého založení 22 ocenění za realizace ve Švýcarsku, Velké Británii i Rakousku. Studio se věnuje především bytové výstavbě a klade důraz na jednoduchost, detail, kontext a funkčnost staveb, které vychází z potřeb jejich obyvatelů. Ve svém portfoliu mají ale i například stavbu domu s pečovatelskou službou či městskou knihovnu ve Švýcarsku.

 

Jonathan Sergison mimo to přednáší na Accademia di Mendrisio ve Švýcarsku. Do Prahy přijede, aby hovořil o nutnosti přizpůsobení architektury měnícím se potřebám bydlení. Bydlení představuje největší část (70 %) z městské zástavby a nutnost pokrýt měnící se nároky na bydlení a uspokojit rostoucí počty obyvatel je problém, který evropská města řeší různě. Jaké jsou možné strategie pro řešení současných a budoucích potřeb moderních evropských měst? To bude hlavní téma první přednášky roku 2017.

 

 

Program „Jiná perspektiva“ 2017:

 

Březen

Čt 2/3/2017 / 19:30 / Kino Světozor / Jonathan Sergison, britský architekt / Sergison Bates architects / http://sergisonbates.com

 

Duben

Čt 6/4/2017 / 19:30 / Kino 35 / Francouzský institut / Éric Lapierre, francouzský architekt / http://www.ericlapierre.com

 

Květen

Čt 4/5/2017 / 19:30 / Kino Světozor / Christoph Gantenbein, švýcarský architekt / Christ & Gantenbein / www.christgantenbein.com

 

Červen

Čt 1/6/2017 / 19:30 / Kino Světozor / v jednání, bude upřesněno

 

Říjen

Čt 5/10/2017 / 19:30/ Kino Světozor / Thomas Burlon, německý architekt / Brandlhuber+

 

Listopad

Čt 2/11/2017 / 19:30/ Kino Světozor / Aristide Antonas, řecký architekt / http://www.aristideantonas.com

 

Prosinec

Čt 7/12/2017 / Kino Světozor / v jednání, bude upřesněno

 

 

pořadatel:
spolek Kruh
pod záštitou:
České komory architektů
projekt podpořili:
Ministerstvo kultury ČR,  Státní fond kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace české architektury
hlavní partner: FORBO FLOORING
dále děkujeme: Sipral a. s., MDA Praha s. r. o., mmcité1 a. s., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SAPELI, a.s. 
mediální partneři:
ERA21, Radio 1, archiweb.cz, časopis Stavba, ArtMap, EARCH., Architekt, SlidesLive.com, Material Times, ČRo Regina DAB Praha, Radio Wave, PROTIŠEDI.CZ, Informuji.cz, Kudyznudy.cz


Spolek KRUH pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl desítky skvělých architektů a architektek z celého světa.  Cílem diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. V roce 2016 získal spolek ocenění výjimečný počin za propagaci architektury v rámci České ceny za architekturu za organizaci celorepublikového festivalu Den architektury. Stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších od roku 2011 provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Předsedkyně spolku architekta Marcela Steinbachová byla za Den architektury oceněna titulem Architekt roku 2016.

 

Více informací:

Dominika Antonie Skalová
M: +420 737 383 598
E: kruhos@gmail.com
www.kruh.info

Tisková zpráva: Přednáška Studio Basel: Martina Tattara, Pozor: Švýcarsko! + Vesny Jovanovič, Současná městská území, čt 04/12/2014 19:30, Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Tisková zpráva: 19. 11. 2014, Praha

 

Pozor: Krajina

„Švýcarsko-české inspirace“

 

čt 04/12/2014 19:30

STUDIO BASEL: MARTINO TATTARA, Pozor: Švýcarsko!

VESNA JOVANOVIĆ, Současná městská území

Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

vstup zdarma

 

 

Sídelní kaše, město prorůstající do krajiny, husté město... to jsou termíny, se kterými se setkáváme stále častěji, ať už v debatě politické či na půdě vysokých škol. Stále zastavěnější krajina a města přerůstající do ní je aktuální téma všech evropských měst. Jakou odpověď přináší platforma Studio Basel, kterou založili slavní světoví architekti Roger Diener, Jacques Herzog a Pierre de Meuron, Marcel Meili již v roce 1999?
To se dozvíme na přednášce 4. 12. v kině Světozor.

 

Vystoupí zde dva významní zástupci této platformy, praktikující architekti Martino Tattara aVesna Jovanović. Oba se zaměřují na vztah mezi architekturou a obecným urbanismem a zabývají se výzkumem bující sídelní kaše a alarmujících sídel s nízkou hustotou s domy pro jedinou rodinu, která stále zaplavují krajinu. Přednáška představí, jak spolu souvisejí a vzájemně se ovlivňují termíny jako příroda, voda, zemědělství, sídlo, infrastruktura a výroba.

 

Rozbujelost sídelní kaše je v současné době ještě více alarmující než v roce 1959, kdy tři švýcarští intelektuálové Max Frisch, Lucius Burckhardt a Markus Kutter představili text nazvaný Achtung: Die Schweiz (Pozor: Švýcarsko), varující před sídelní kaší ve švýcarské krajině a požadující nový a kontrolovanější urbanismus ve formě zhuštěnějších sídel.
Toto téma je v řadě evropských zemí stále aktuální a Česká republika, která nastoupila do tohoto vývoje o 25 let později, se začíná vyrovnávat s podobnými problémy jako naši sousedé. Současný výzkumný projekt Studia Basel, který představí přednášející, se soustředí na „Landschaft“ – tedy na zemi, krajinu, veškerá nezastavěná území a způsob zacházení s nimi v mezích moderní demokracie při zachování svobody jednotlivce volit si vlastní způsob života.
Jaké jsou nové přístupy k transformaci území, sídelní kaši a urbanismu širšího měřítka? Jaký je vztah sídel k využívanému (vykořisťovanému) území?

 

Martino Tattara je praktikující architekt a vedoucí pro výzkum a pedagogiku na ETH Studio Basel. V oblasti teorie se zaměřuje na vztah mezi architekturou a obecným urbanismem. Přednášel a publikoval mnoho textů na téma projektování měst. Je spoluzakladatelem architektonického studia Dogma v Bruselu.

Vesna Jovanović je praktikující architektkou zabývající se výzkumem územního rozvoje měst. Od roku 2011 učí na ETH Studio v Basileji a od roku 2014 na univerzitě v Neuchâtelu. Pracovala na několika projektech týkajících se územního plánování, rozsáhlé výstavby a strategií růstu v oblasti Beneluxu a ve východním Turecku. Působila jako hostující kritička a přednášející na UdK v Berlíně, v Bytovém institutu IHS v Rotterdamu, na Akademii architektury v Mendrisiu a na škole MARCH v Moskvě.

 

Projekt je součástí cyklu Švýcarsko-české inspirace a probíhá ve spolupráci o.s. Kruh a Fakulty architektury na ETH a je spolufinancován Programem česko-švýcarské spolupráce.

Během letošního roku v Praze vystoupila řada špičkových architektů, teoretiků a historiků architektury, kteří představili aktuální tendence ve světové architektuře, a to jak na praktické, tak teoretické rovině. Představili publiku zázemí vzniku jedné z nejkompaktnějších a nejinspirativnějších architektur v Evropě, kterou švýcarská architektura v čele s duem Herzog and de Meuron a jinými výraznými tvůrci je. Projekt navazuje na úspěšné a divácky velmi navštěvované cykly představující architekturu jednotlivých evropských zemí – cyklus francouzský, španělský a holandský.

 

V pátek 5. 12. proběhne na půdě ČKA pracovní skupina na téma Město a krajina, vize a plány s přednášejícími a českými experty a politiky na dané téma.
Účast přislíbili: Jan Čižinský, Jiří Klokočka, Adam Gebrian, Matěj Stropnický, Janšta Pavel, Vít Masare, Pavla Melková, Petr Lešek, Filip Landa

 

 „Nahlédnout pod pokličku prestižní a významné instituce Studio Basel bude vrcholem a zakončením celého úspěšného cyklu. Díky spolupráci s jednou z nejlepších institucí věnující se vzdělávání v architektuře, s Fakultou architektury na ETH v Curychu, zprostředkovává Kruh české odborné i laické veřejnosti to nejlepší ze země, od které se lze v lecčem poučit. Například Curych patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným městům ve srovnávání kvality života.“ říká o připravované akci iniciátorka Marcela Steinbachová.

Užitečné odkazy:

http://www.studio-basel.com/

http://www.dogma.name/


VÍCE NA WWW.KRUH.INFO

 

Východiska:

 

Švýcarský minimalismus a jednoduchost v architektuře nepřímo odkazují k tradici české architektury a k teorii českého historika architektury Rostislava Šváchy o přísnosti české architektury („Architektura jako výraz morálního postoje“). Švýcarská architektura se v posledních dvaceti letech stala vzorem nejen pro české architekty, ale i pro architekty v Evropě a ve světě. Je inspirativní, sebevědomá a veskrze současná. Stejně jako Švýcarsko již 55 let se i Česká republika v současnosti setkává s problémy sídelní kaše a problému vztahu krajiny a města. Projekt „Švýcarsko-české inspirace“ je živou konfrontací mezi švýcarskou a českou architekturou a výzkumem v oblasti urbanismu a technologií, a to jak na teoretické (přednášky, pracovní skupiny, sborník), tak i na praktické rovině (workshopy, exkurze). Měl by se stát místem setkání, přímého dialogu a zdrojem inspirace jak pro architekty, tak pro politiky a investory, zástupce odborných skupin a médií a samozřejmě také pro veřejnost. Nejde pouze o pasivní představení formou přednášek, ale i o semináře s přizvanými odborníky nebo intenzivní práci při workshopech, které povedou k hlubšímu poznání podstaty řešeného problému. 

 

KONTAKT  PRO  MÉDIA

Marcela Steinbachová, tel: 776 565 180, steinb@post.cz

 

pořádá: o.s. Kruh, Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu

spolufinancování: Program švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství

pod záštitou: České komory architektů

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury

projekt podpořili: Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Sipral a. s., Vize s.r.o.

mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, ArtMap, earch., časopis Stavba, Artyčok

 

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury. www.kruh.info, www.denarchitektury.cz

Tisková zpráva: Přednáška Martina Tattara + Vesny Jovanovič

Tisková zpráva: Přednáška Čt 02/10/2014 LAURENT STALDER / Ani stará, ani nová. Hledání autonomní architektury. ADAM CARUSO / Klam modernismu

LAURENT STALDER / Ani stará, ani nová. Hledání autonomní architektury.
Přednáška poskytne koncentrovaný přehled švýcarské architektonické produkce posledních čtyřiceti let - 70. léta a jejich přelomové soutěže, 80. léta a vznik tzv. Analogické školy, přelom století a posun od kulturního k materiálnějšímu chápání architektury a nakonec produkci současnou. Přednáška se zaměří na proměnlivý osud pojmu autonomie.


Laurent Stalder je od roku 2011 mimořádným profesorem historie a teorie architektury na ETH v Curychu. Středem jeho zájmu je historie a teorie architektury od 19. do 21. století ve vztahu k historii techniky. K nejnovějším publikacím patří: Herrmann Muthesius: Das Landhaus als kulturgeschichtlicher Entwurf (Venkovský dům jako kulturně-historický konstrukt, 2008), Valerio Olgiati (2008), Der Schwellenatlas (Atlas prahů, 2009), God & Co. François Dallegret: Beyond the Bubble (God & Co. François Dallegret: Za bublinou, 2011), Atelier Bow-Wow: A Primer (Atelier Bow-Wow: Příručka, 2013).  Články Laurenta Staldera byly publikovány v časopisech AA Files, Arch+, Greyroom, The Journal of Architecture, Werk, Bauen & Wohnen a Zeitschrift für Kunstgeschichte.

ADAM CARUSO / Klam modernismu
O rozdílu mezi ortodoxním modernismem a moderní architekturou, která se snaží komunikovat s plnou realitou současné kultury.


Adam Caruso se narodil v roce 1962 v kanadském Montrealu, kde vystudoval architekturu na McGill University. V roce 1990 založil společně s Petrem St Johnem vlastní ateliér Caruso St John Architects a zrealizovali např. tyto zakázky: New Art Gallery Walsall, Victoria and Albert Muzeum v Londýně, Brick House v Londýně, dále tamtéž galerii Nottingham Contemporary a síť galerií Gagosian Galleries v Londýně, Římě, Paříži a v Hong Kongu. Mezi nejnovější dokončené projekty patří první fáze práce v Tate Britain, nový presbytář katedrály v St. Gallen a Building E na Europaallee v Zürichu.

čt 06/11/2014 (19:30, Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1) ANDREA DEPLAZES / Nové práce studia Bearth & Deplazes Architects
JOSEPH SCHWARTZ / Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí
Přednáška je v němčině s tlumočením do češtiny. Vstup zdarma
ANDREA DEPLAZES
Andrea Deplazes získal titul v roce 1988 na ETH v Curychu a v témže roce založil společně s Valentinem Bearthem vlastní architektonický ateliér Bearth & Deplazes. Od roku 1997 je profesorem architektury a konstrukce na ETH. Architektura je pro Andreu Deplazese prolínáním plánu a praxe. Ve svých publikacích ukazuje cesty ke konkrétním realizacím návrhů. Jednou z jeho nejúspěšnějších publikací je velká „příručka“ nazvaná Architektur konstruieren: Vom Rohmaterial zum Bauwerk“, která vyšla německy ve třech vydáních a byla rovněž přeložena do angličtiny.
JOSEPH SCHWARTZ / Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí
Jak vznikají stavby, u nichž nerozeznáme, zda tu byla nejdříve architektonická myšlenka, nebo konstrukční návrh? Odpověď na tuto otázku budeme sledovat z pohledu stavebního inženýra, a přitom budeme kriticky pozorovat vývoj vědy o stavebním inženýrství v posledních dvou stoletích a její důsledky pro vzdělávání a praxi. Spolupráci architekta a inženýra lze výrazně podpořit odlišnou vědeckou interpretací jejich činnosti, a to tak, že se jejím středem stane vizualizace vnitřních sil. Ukážeme si to na zdařilých příkladech, na nichž se přednášející zásadně podílel.
Joseph Schwartz vystudoval na vysoké škole technické v Curychu (ETH Zürich). Později v roce 1989 získal titul doktora technických věd, přičemž byl za svou disertační práci oceněn stříbrnou medailí vysoké technické školy ETH v Curychu. Spolupracoval s významnými osobnostmi, jako je např. Dr. R. P. Frey nebo Prof. Dr. P. Marti. Byl spolumajitelem projekční kanceláře Frey&Schwartz a založil projekční kancelář Dr. Schwartz Consulting. V roce 2007 byl jmenován řádným profesorem na vysoké škole technické ETH v Curychu.

čt 04/12/2014 (19:30, Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1)
ETH STUDIO BASEL,    
MARTINO TATTARA / Pozor: krajina. Projekt pro Švýcarsko
VESNA JOVANOVIĆ / Současná městská území
Přednáška je v angličtině s tlumočením do češtiny. Vstup zdarma
MARTINO TATTARA / Pozor: Švýcarsko
Achtung: Die Schweiz

Projekt pro Švýcarsko
V roce 1955 publikovali tři švýcarští intelektuálové Max Frisch, Lucius Burckhardt a Markus Kutter text nazvaný Achtung: Die Schweiz (Pozor: Švýcarsko). Ten varoval před „sídelní kaší“ ve švýcarské krajině a požadoval nový a kontrolovanější urbanismus ve formě zhuštěnějších sídel. O 59 let později není bujnost sídelní kaše o nic méně alarmující a sídla s nízkou hustotou a s domy pro jedinou rodinu stále zaplavují švýcarskou krajinu.
Přednáška představí východiska a první výsledky projektu Achtung: Die Schweiz nazvaného stejně jako výzva, který byl zahájen v září 2013 na ETH / Studio Basel. Prezentace by měla na základě výstupů z dosud probíhajícího projektu nabídnout odlišný, zato však radikální přístup k problémům země, krajiny a spotřebovávání zdrojů, které s sebou přinášejí dnešní formy urbanizace. Na rozdíl od návrhu z roku 1955, kterému šlo především o stavbu hustších sídel mimo města, se současný projekt soustředí na „Landschaft“ – tedy na zemi, krajinu, veškeré nezastavěné území a způsob zacházení s nimi v mezích moderní demokracie při zachování svobody jednotlivce volit si vlastní způsob života. Střídáním a spojováním teoretických předpokladů a konkrétních návrhů by měla přednáška znázornit nový přístup k transformaci švýcarského území, sídelní kaše a urbanismu širšího měřítka.
ETH Studio Basel je institut urbánního výzkumu, který založili architekti Roger Diener, Jacques Herzog, Marcel Meili a Pierre de Meuron v Basileji roku 1999 jako součást Ústavu architektury, urbanismu měst a krajiny na ETH v Curychu.
Martino Tattara je praktikujícím architektem a vedoucím pro výzkum a pedagogiku na ETH Studio Basel. V oblasti teorie se zaměřuje na vztah mezi architekturou a obecným urbanismem. Přednášel a publikoval mnoho textů na téma projektování měst. Je spoluzakladatelem architektonického studia Dogma v Bruselu.

VESNA JOVANOVIĆ / Současná městská území
Nástin terminologických nástrojů
Formování měst i krajiny bylo až do nedávna charakterizováno pomalými cykly proměny již existujícího prostředí - přírody - na obydlené a přivlastněné území. Olivový háj je stejně tak výsledkem tohoto rozvíjejícího se vztahu k povrchu a zdrojům Země, jako je hustě obydlené městské centrum. My dnes stojíme před (už ne tak) novým precedentem: neustále se zvyšující rychlostí fyzické proměny. Staré formy sídel stále existují, nasycují krajinu, ale i ony - pokud se znovu nepromění - mění svou roli v novém územním uspořádání, nebo zkrátka chřadnou. Evropský deindustrializační kontext a prázdná, ale paradoxně se rozpínající venkovská krajina nejsou z tohoto krátkodobého cyklu proměny vyjmuty. Co se mění nejvíc, je vztah sídel k celkově obydlenému a využívanému (vykořisťovanému) území.
ETH Studio Basel se těmto vztahům věnuje již pět let. Tato přednáška představí vybrané úvahy o tom, co znamenají a jak spolu souvisejí termíny jako příroda, voda, zemědělství, sídlo, infrastruktura a výroba. Pro ilustraci budou uvedeny samotné příklady urbanizace: římské předměstí, delta Červené řeky ve Vietnamu, Asyut v Nilském údolí v Egyptě, Maskat a rovina Al-Batína v Ománu, Minas Gerais v brazilském vnitrozemí a floridské nížiny kolem Orlanda a Tampy.
Vesna Jovanović je praktikující architektkou zabývající se výzkumem územního rozvoje měst. Od roku 2011 učí na ETH Studio v Basileji a od roku 2014 na univerzitě v Neuchâtelu. Pracovala na několika projektech týkajících se územního plánování, rozsáhlé výstavby a strategií růstu v oblasti Beneluxu a ve východním Turecku. Působila jako hostující kritička a přednášející na UdK v Berlíně, v Bytovém institutu IHS v Rotterdamu, na Akademii architektury v Mendrisiu a na škole MARCH v Moskvě.

Po každé přednášce bude vždy následující den (pátek) probíhat pracovní skupina s přednášejícími a pozvanými českými odborníky v sídle ČKA.
V rámci projektu Švýcarsko-české inspirace se uskuteční na jaře exkurze po švýcarské architektuře pro české a švýcarské studenty a pedagogy.
20/04 – 26/04/2015 proběhne intenzivní workshop pro studenty s Güntherem Vogtem.



pořádá: o.s. Kruh, Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu
spolufinancování: Program švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu Partnerství
pod záštitou: České komory architektů
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s. r. o., Sipral a. s., Vize s. r. o., Profil nábytek a. s.
mediální partneři: ERA 21, Radio 1, archiweb.cz, ArtMap, earch, časopis Stavba, Respekt, Artyčok.tv
Přednášky budou v angličtině a němčině s tlumočením do češtiny.
Rezervace míst není možná. Vstup zdarma.

Tisková zpráva: „Švýcarsko-české inspirace“, 11. 2. 2014, Praha

Kruh a Fakulta architektury na ETH vás zvou na cyklus přednášek „Švýcarsko-česká inspirace“
 
Kruh o.s. ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu připravili pro zájemce o architekturu prestižní cyklus přednášek s názvem Švýcarsko-české inspirace. Během letošního roku v Praze vystoupí řada špičkových architektů, teoretiků a historiků architektury.
 
Představí aktuální tendence ve světové architektuře, a to jak na praktické, tak teoretické rovině, a přiblíží publiku švýcarskou architekturu, která je jednou z nejkompaktnějších a nejinspirativnějších architektur v Evropě. Všechny přednášky jsou zdarma a budou simultánně tlumočeny do českého jazyka. Projekt navazuje na úspěšné a divácky velmi navštěvované cykly představující architekturu jednotlivých evropských zemí – cyklus francouzský, španělský a nizozemský.

Sedm přednáškových a diskusních večerů bude probíhat do března 2014. Cyklus otevře ve čtvrtek 6. 3. 2014 architekt Christian Kerez, který v současnosti projektuje netradiční rodinný dům i do České republiky. Christian Kerez se narodil v roce 1962 ve Venezuele a vystudoval architekturu na škole ETH, kterou zároveň na přednášce bude zastupovat již jako profesor. Nejprve se intenzivně věnoval publikování na téma fotografie architektury, v současnosti se věnuje návrhům a pracuje na rozdílných projektech různého rozsahu ve Francii, České republice, Brazílii nebo Číně. Jeho projekty se objevují na většině významných přehlídek současného umění a architektury a věnují se jim prestižní světová média. Mezi jeho nejzajímavější realizace patří Muzeum umění ve Vaduzu – černý objekt uprostřed města, který projektoval společně s kanceláří Morger & Degelo Architects, a dále hojně publikovaná prosklená novostavba školy s odvážnou konstrukcí v Leutschenbachu v Curychu. Proslavil se ale i drobnou stavbou kapličky v betonu (Oberrealta Chapel) v 90. letech.

Přemýšlení a propojování architektury a umění představí dubnová přednáška teoretika architektury Philipa Ursprunga  a architekta Toma Emersona. Philip Ursprung se intenzivně věnuje práci významného švýcarského studia Herzog & de Meuron, které hraje zásadní roli ve směřování světové současné architektury již od 80. let. Bude hovořit o ikonickém obratu v architektuře, na kterém se právě architekti Herzog & de Meuron podíleli. Philip Ursprung připravil výstavu Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind a je autorem publikace  Herzog & de Meuron: Natural History (2002). Londýnský architect Tom Emerson, působící na ETH jako asistent školy architektury a designu, je autorem četných článků o architektuře, umění a literatuře. Jeho nejnovějšími projekty jsou dvě galerie v Londýně: Raven Row ve Spitalfields a South London Gallery v Peckhamu.
 
Souvislost architektury, vědeckého výzkumu a konstruování představí Fabio Gramazio s Tonim Kotnikem, kteří se zabývají progresivním výzkumem a vývojem nových řešení v oblasti konstrukce a materiálů. V přednášce budou hovořit o paradigmatech navrhování založeném na pravidlech a budou se zde zabývat otázkou, jak díky digitální simulaci a digitální výrobě může architekt kontrolovat chování materiálu a proces výroby a pokoušet se spojovat digitální a přirozený svět do jednoho celku.

Fabio Gramazio je architektem s mezioborovým zaměřením zahrnujícím počítačový design, robotickou výrobu a materiálovou inovaci. Založil první robotickou laboratoř pro architekturu a je průkopníkem v oblasti nových metod navrhování a výroby pomocí průmyslových robotů. Zabývá se možnostmi prototypické instalace v měřítku 1:1 a navrhováním roboticky vyráběných výškových budov.

Toni Kotnik se zabývá integrací vědeckého výzkumu do procesu navrhování a vztahem architektury a konstrukčního řešení.

V červnu představí architekt Günther Vogt zahradní a krajinnou tvorbu v přednášce „Příroda měst“ – jakým způsobem lze vrátit do měst přírodu a kde je hranice mezi městem a krajinou.

Jarní cyklus a přednášku o krajině uzavře přednáška Ákose Moravánszkeho, který se ve Švýcarsku věnuje dějinám východní a střední Evropy v 19. a 20. století. Je autorem několika knih, například práce o středoevropské architektuře Competing Visions: Aesthetic Invention and Social Imagination in Central European Architecture, 1867-1918 (1998). Přednášku s názvem „Stavět oblaka. Atmosféry a švýcarská architektura“ bude věnovat současnému zájmu švýcarské architektury o atmosféru, míněno o důraz na přítomný okamžik a ponoření se do něj. Z příkladů, kterými se Ákos Moravánszky bude zabývat, je slavný švýcarský pavilon Petera Zumthora pro Expo 2000 či program meteorologické architektury představitele mladé radikální generace švýcarských architektů Philippa Rahma, který spojuje hédonistické a ekologicky šetrné prvky.

Přednáška položí otázku, jaký vztah má estetika atmosfér k údajné jednoduchosti tzv. švýcarského minimalismu.

Švýcarský minimalismus a jednoduchost nepřímo odkazují k tradici české architektury a k teorii českého historika architektury Rostislava Šváchy o přísnosti české architektury („Architektura jako výraz morálního postoje“). Švýcarská architektura se v posledních dvaceti letech stala vzorem nejen pro české architekty, ale i pro architekty v Evropě a ve světě. Je inspirativní, sebevědomá a veskrze současná. Projekt „Švýcarsko-české inspirace“ by měl být živou konfrontací mezi švýcarskou a českou architekturou, a to jak na teoretické (přednášky, pracovní skupiny, sborník), tak i na praktické rovině (workshopy, exkurze). Měl by se stát místem setkání, přímého dialogu a zdrojem inspirace jak pro architekty, tak pro politiky a investory, zástupce odborných skupin a médií a samozřejmě také pro veřejnost. Nepůjde pouze o pasivní představení formou přednášek, ale i o semináře s přizvanými odborníky nebo intenzivní práci při workshopech, které povedou k hlubšímu poznání podstaty řešeného problému.

 „KRUH i v letošním roce pokračuje ve zprostředkovávání dění v současné architektuře, letos ovšem v prestižní spolupráci s jednou z nejlepších institucí věnující se vzdělávání v architektuře, s Fakultou architektury na ETH v Curychu. Živá setkání s veřejností, ale i pracovní skupiny se švýcarskými a českými experty nabízí neopakovatelnou příležitost a prostor pro výměnu názorů a zkušeností,“ říká o připravované akci iniciátorka Marcela Steinbachová.

Užitečné odkazy:
Christian Kerez: http://www.kerez.ch/, http://www.kerez.arch.ethz.ch/
Tom Emerson: http://www.6a.co.uk/, http://www.emerson.arch.ethz.ch/
Philip Ursprung: http://www.gta.arch.ethz.ch/staff/philip-ursprung/curriculum-vitae-en
Fabio Gramazio: http://www.dfab.arch.ethz.ch/,
Toni Kotnik: http://www.schwartz.arch.ethz.ch/Team/tonikotnik.php?lan=en
Ákos Moravánszky: http://www.moravanszky.arch.ethz.ch/home-en/information
Günther Vogt: http://www.vogt-la.com/en, http://www.vogt.arch.ethz.ch/

Jarní program:
Čt 06/03/2014 Christian Kerez    
Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1
 
Čt 03/04/2014 Philip Ursprung + Tom Emerson
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
 
Čt 15/05/2014 Fabio Gramazio + Toni Kotnik   
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
 
Čt 05/06/2014 Günther Vogt, Příroda měst
+ Ákos Moravánsky, Stavět oblaka. Atmosféry a švýcarská architektura  
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Předběžný podzimní program
Čt 02/10/2014 Laurent Stalder + Adam Caruso
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Čt 06/11/2014 Andrea Deplazes
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Co nabízíme:
Můžeme nabídnout rozhovor s organizátorkou a architektkou Marcelou Steinbachovou, zprostředkovat rozhovor s architektem Miroslavem Šikem, který na ETH působí jako profesor na škole architektury a designu, setkání a rozhovor s přednášejícími se zajištěním tlumočení či účast na pátečních pracovních skupinách.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti – tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury, který je pořádán po celé České republice za velkého zájmu veřejnosti.
 
www.kruh.info
www.denarchitektury.cz
 
pořádá: Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Program švýcarsko-české spolupráce, Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a. s., Sipral a. s.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2
 
 
Kontakt:
o. s. Kruh, Londýnská 54, Praha 2, kruhos@seznam.cz
Karel Steinbach, tel. 602 686 552, karel.steinbach@post.cz
Fb https://www.facebook.com/pages/KRUH/
http://www.mfcr.cz/cs/zahranicni-sektor/podpora-ze-zahranici/program-svycarsko-ceske-spoluprace

Tisková zpráva: „Švýcarsko-české inspirace“, 11. 2. 2014, Praha

Tisková zpráva: Přednáška Christiana Kereze, čt 06/03/14, 19:30, aula Právnické fakulty UK

Cyklus „Švýcarsko-české inspirace“ otevřel ve čtvrtek 6. 3. 2014 významný švýcarský architekt
Christian Kerez, který v současnosti projektuje netradiční rodinný dům i do České republiky. Christian
Kerez se narodil v roce 1962 ve Venezuele a vystudoval architekturu na škole ETH, kterou zároveň na
přednášce zastupoval již jako profesor. Nejprve se intenzivně věnoval publikování na téma fotografie
architektury, v současnosti se věnuje návrhům a pracuje na rozdílných projektech různého rozsahu ve
Francii, České republice, Brazílii nebo Číně. Jeho projekty se objevují na většině významných
přehlídek současného umění a architektury a věnují se jim prestižní světová média. Mezi jeho
nejzajímavější realizace patří Muzeum umění ve Vaduzu – černý objekt uprostřed města, který
projektoval společně s kanceláří Morger & Degelo Architects, a dále hojně publikovaná prosklená
novostavba školy s odvážnou konstrukcí v Leutschenbachu v Curychu. Proslavil se ale i
drobnou stavbou kapličky v betonu (Oberrealta Chapel) v 90. letech.
Během hodinové přednášky Christian Kerez představil několik svých projektů. Jako první představil
dům, který navrhl pro svou matku v rezidenční čtvrti na severu Curychu. Hovořil také o úspěšné
realizaci školy v Leutschenbachu v Curychu či o svých projektech mrakodrapů. Zmínil i projekt, který
nyní navrhuje v Praze. Po přednášce následovala asi patnáctiminutová diskuze.

aula Právnické fakulty, nám. Curieových 7, Praha 1
Počet účastníku: cca 500 (cca 250 studentů, 100 architektů)

Média – Era21 – č.01/2014 – zpráva o přednášce
A2 č.7/2014– rozhovor Rado Ištok s Christianem Kerezem
Archiweb.cz – rozhovor Helena Doudová s Christianem Kerezem –
(http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=11&id=15119)
Archiweb: článek o přednášce: (http://www.archiweb.cz/news.php?type=&action=show&id=15003)
Rozhovor na Rádiu Wave (6.3.2014 od 16.00):
http://www.rozhlas.cz/radiowave/kultura/_zprava/christian-kerez-bydleni-je-prilis-svazano-konvencemi-
-1324241

Tisková zpráva: Přednáška Christiana Kereze, čt 06/03/14, 19:30, aula Právnické fakulty UK

TZ_Christian Kerez.pdf (326.1 KiB)

Tisková zpráva: Přednáška Philipa Ursprunga a Toma Emersona, čt 03/04/14, 19:30, Kino Světozor

3. dubna proběhla v Kině Světozor druhá přednáška v rámci cyklu „Švýcarsko-české
inspirace“, který pořádá o.s. Kruh a prestižní Fakulta architektury na ETH v Curychu a je
spolufinancován Programem švýcarsko-české spolupráce. Vystoupil teoretik Philip
Ursprung s přednáškou Stavěné obrazy: Herzog & de Meuron a londýnský architekt Tom
Emerson s názvem Nikdy moderní.

Philip Ursprung je profesorem dějin umění a architektury na ETH v Curychu a na své
přednášce s názvem Stavěné obrazy: Herzog & de Meuron ukázal, jak se švýcarské duo
Herzog a de Meuron, jedni z nejvýznamnějších architektů současnosti, podílejí na tzv.
„ikonickém obratu“ v architektuře. Jacques Herzog a Pierre de Meuron z Basileje společně
tvoří od roku 1978. Pro své výjimečné stavby, kde propojují architekturu s výtvarným
uměním, byli v roce 2001 oceněni prestižní Pritzkerovou cenou pro architekturu. Spolupracují
s významnými umělci jako je Thomas Ruff, Jeff Wall nebo Ai Weiwei (Pekingský národní
stadion, tzv. Ptačí hnízdo, 2008, nebo Serpentine Gallery Pavilion, 2012). Philip Ursprung byl
v roce 2002 přizván, aby ve spolupráci s těmito architekty připravil v roce 2002 výstavu
Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind (Herzog & de Meuron: archeologie mysli) a
katalog Herzog & de Meuron: Natural History (Herzog & de Meuron: přirozená historie;
2002). Je také editorem sborníku Caruso St John: Almost Everything (Caruso St John: téměř
vše; 2008) v níž představuje práci významného londýnského architekta Adama Carusa,
který rovněž v říjnu vystoupí v Praze a který působí na ETH v Curychu.

Tom Emerson ve své přednášce Nikdy moderní ukázal, že znovu využívání (re-use) se
postupně stává hlavním paradigmatem architektury 21. století na západě a střídá tak
modernistické paradigma stavět vše nově. Tom Emerson v roce 2001 založil v Londýně
společně se Stephanie Macdonaldovou ateliér 6a architects , který se již od počátku stal
jedním z nejuznávanějších architektonických kanceláří v Británii. 6a architects zrealizovalo
několik galerií současného umění v Londýně, ve svých návrzích se zabývají
znovuvyužíváním již existujících prvků či toho, co je zrovna po ruce. Nejde jen o opětovné
využívání starých budov nebo jejich materiálů, ale také o recyklaci příběhů, které podporují
vznik nového autorského přístupu. V roce 2012 obdrželi 6a architects ocenění Schelling
Medal za architekturu a Národní cenu RIBA. Pod názvem Never Modern (Nikdy moderní) vyšla v minulém roce v nakladatelství Park Books kniha, v níž se Irénée Scalbertová věnuje 

roli příběhu, historie a přivlastňování v práci ateliéru 6a architects.
Tom Emerson od roku 2010 působí jako profesor architektury a designu na curyšské ETH.
Společně se studenty realizuje modely velikosti pavilonů, na nichž si studenti zkoušejí jak
konstrukční možnosti materiálů, tak prostorové vlastnosti svých návrhů. Tom Emerson je
také autorem řady článků nejen o architektuře, ale také o umění a literatuře.

Po dvoupřednášce proběhla diskuze, kde měli posluchači možnost klást otázky na oba
přednášející.
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
Počet účastníků na přednášce: cca 400 (cca 200 studentů, 100 architektů)

Na přednášku navázala v pátek 4.4. pracovní skupina českých odborníků s Philipem
Ursprungem a Tomem Emersonem na půdě ČKA, Josefská 34/6, 118 00, Praha 1

 

 

Tisková zpráva: Přednáška Philipa Ursprunga a Toma Emersona, čt 03/04/14, 19:30, Kino Světozor

TZ_emerson_ursprung.pdf (346.1 KiB)

Tisková zpráva: Přednáška Fabio Gramazio + Toni Kotnik, čt 15/05/14, 19:30, Kino Světozor

JAK OVLIVŇUJE ROBOTICKÁ ARCHITEKTURA SOUČASNÝ SVĚT STAVEB?

15. května proběhla v Kině Světozor třetí přednáška z cyklu Švýcarsko-české inspirace, který pořádá
o.s. Kruh a Fakulta architektury na ETH v Curychu a je podpořen Programem švýcarsko-české
spolupráce v rámci Fondu Partnerství.
Vystoupili TONI KOTNIK a FABIO GRAMAZIO z prestižní Fakulty architektury ETH v Curychu s
přednáškou Navrhování založené na pravidlech/Digitální materiálnost a hylémorfní tektonika,
zaměřenou na souvislost architektury, vědeckého výzkumu a konstruování.

FABIO GRAMAZIO se věnuje počítačovému designu, ROBOTICKÉ VÝROBĚ A MATERIÁLOVÉ
INOVACI. Od roku 2005 vede dvojice Gramazio&Kohler oddělení architektury a digitální výroby na
ETH v Curychu, kde založili PRVNÍ ROBOTICKOU LABORATOŘ PRO ARCHITEKTURU. Fabio Gramazio
je průkopníkem v oblasti nových metod navrhování a stavění pomocí průmyslových robotů. Roboti
podle Gramazia znamenají v konstruování staveb přirozený vývoj, posouvají hranice v tom, jaké
architektovy vize lze ještě realizovat a jak se do typizované výstavby dá vnést individuální řešení.
Budoucnost vidí ve SPOLUPRÁCI ČLOVĚKA A VELMI SOFISTIKOVANÝCH ROBOTŮ, ta by podel
Gramazia mohla například proměnit masovou výstavbu - namísto ekonomických, ale unifikovaných
staveb, bude za stejných podmínek vytvořeno množství individualizovaných variant.

TONI KOTNIK, docent a vědecký pracovník na ETH v Curychu, se zabývá výzkumem a vývojem nových
řešení v oblasti konstrukce a materiálů. Za klíčový považuje živý dialog mezi architekturou a
inženýrstvím, které tvoří jeden celek, rivalita podle něj není na místě. A v té souvislosti užívá termín
kreativní konstruktér či KONSTRUKČNÍ UMĚLEC. Ve svých experimentech zkoumá VZTAH FORMY,
HMOTY a vzájemného toku sil. Například vztah a rovnováhu mezi tvarem a tahem v nosných prvcích.
Pro Tonyho Kotnika, vystudovaného architekta a matematika, se právě v této rovnováze skrývá
elegance a poetika, kterou si obvykle s projektováním nespojujeme (jako příklad uvádí stavby mostů
ve Švýcarských Alpách). Klíčem k novým a odvážným konstrukčním řešením - ke svobodě
navrhování, je podle něj skutečné POROZUMĚNÍ KONSTRUOVÁNÍ STAVEB, které vychází z aplikování
univerzálních přírodních zákonů.

Po dvoupřednášce proběhla diskuze. Počet účastníků: cca 200 (architekti, studenti architektury,
veřejnost, zástupci IPR, ad.).

V pátek 16.5. se uskutečnila pracovní skupina českých odborníků s Toni Kotnikem a Fabiem
Gramaziem na půdě ČKA (Josefská 34/6, 118 00, Praha 1)

Diskutovalo se o postavení architekta: „VE ŠVÝCARSKU MŮŽE PROJEKTOVAT KAŽDÝ, profese
architekta není nijak limitována, například slavný architekt Peter Zumthor je autodidakt. Kdokoliv si
může založit svou vlastní kancelář“ , či o specifikách Fakulty architektury na ETH v Curychu: „Panuje
tu velká svoboda v oblasti výzkumu, vše je založeno na OSOBNÍ MOTIVACI PROFESORŮ, kteří
mohou vést výzkum nezávisle na škole a prokazovat se výsledky. Studenti na rozdíl od českých škol
nejsou nuceni vytvářet dokumentace pro provedení staveb, jsou trénováni v koncepčním myšlení, k
zodpovědnosti za vlastní práci, RISK JE BRÁN SPÍŠ JAKO ŠANCE. Hodnotitelem architekta je klient.“


pořádá: o.s.Kruh, Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu
spolufinancování: Program švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu Partnerství
pod záštitou: České komory architektů
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha
s.r.o., Sipral a. s., Vize s.r.o.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, ArtMap, earch, časopis Stavba

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové estivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury. 

www.kruh.info, www.denarchitektury.cz

Tisková zpráva: Přednáška Fabio Gramazio + Toni Kotnik, čt 15/05/14, 19:30, Kino Světozor

TZ_ Gramazio a Kotnik_celkova.pdf (341.5 KiB)

Tisková zpráva: Přednáška Günther Vogt + Ákos Moravanszky, čt 05/06/2014 Kino Světozor, Praha

TZ_Vogt Moravansky.pdf (301.9 KiB)

Tisková zpráva: Přednáška Günther Vogt + Ákos Moravanszky, čt 05/06/2014 Kino Světozor, Praha

Krajinný architekt GÜNTHER VOGT a teoretik ÁKOS MORAVÁNSZKY z prestižní Fakulty architektury
ETH v Curychu vystoupili s dvoupřednáškou tematizující SYMBIÓZU ARCHITEKTURY S KRAJINOU A
DŮRAZ NA ATMOSFÉRY V SOUČASNÉ ARCHITEKTUŘE.
Přednáška proběhla v rámci cyklu Švýcarsko-české inspirace, který pořádá o.s. KRUH a Fakulta
architektury na ETH v Curychu.

ÁKOS MORAVÁNSZKY ukázal především na stavbách švýcarského architekta Petera Zumthora
(termální lázně ve Valsu; švýcarský pavilon na Expo 2000 v Hannoveru) novou estetiku přírody v
architektuře a zájem o tvorbu atmosfér. Tato nová architektura pracuje s atmosférou jako s něčím
skutečným, jako s „objektem“ pro vnímání. Je synestetická, tedy utvářená pro vnímání všemi smysly,
jejími stavebními prvky nejsou objektivní znaky, ale prožitek a vcítění. Jako doslovný příklad
„zkonstruované atmosféry“ uvedl Blur Building, objekt-oblak z tisíců trysek s pohyblivým tvarem (E.
Diller, R. Scofidio, Yverdon-les-Bains, Expo 2002). Přednášející citoval mladého švýcarského architekta
Philippa Rahma, který věří, že nástroje současného architekta mají být téměř neviditelné, bez jasných
limitů, na pomezí neurologie a meteorologie.
ÁKOS MORAVÁNSZKY: Renomovaný autor a profesor teorie architektury na ETH v Curychu. Jako jeden z mála
se vedle současné architektury věnuje historickému kontextu středoevropské architektury, ke které má díky
svému původu a studiu architektury v Budapešti blízko.

GÜNTHER VOGT ukázal na projektech svého renomovaného studia Vogt Landscape Architects, které
spolupracuje například s duem Herzog & De Meuron či Peterem Zumthorem, jak vrací krajinu do
měst. Mezi významné projekty patří úprava prostranství před Tate Modern v Londýně či podoba
Parlamentárního náměstí tamtéž. Největším projektem je Novartis Campus Park v Basileji,
geomorfologická a vegetační interpretace krajiny údolí horního Rýna a jedním z nejnovějších pak
instalace-nová krajina na střeše Metropolitního muzea v New Yorku ve spolupráci s americkým
umělcem Danem Grahamem.
Vogt nepřenáší pouze módní myšlenky a design na různá místa po světe. Snaží se, aby nový park či
veřejné prostranství nebyly jen "městskými objekty", ale byly živé a komplexní. Vychází z širokého
kontextu daného místa a nachází jeho přirozený potenciál (břízy v okolí Tate Modern tu rostly kdysi K R U H
jako nálety, Vogt je sem vrátil a vytvořil příjemné stinné místo).
Günther Vogt: jediný profesor krajinné architektury na ETH v Curychu, v roce 2012 byl vyznamenán jako první
krajinný architekt cenou Meret Oppenheim, určenou švýcarským umělcům.

Účast na přednášce: cca 400 (architekti, studenti architektury, veřejnost, zástupci IPR, ad.).

V pátek 6.6. se s oběma přednášejícími v rámci pracovní skupiny setkali čeští odborníci na půdě České
komory architektů. Tématem byla současná role přírody ve městě. G. Vogt představil myšlenku přírody
jako veřejného prostoru a švýcarských alp jako parku. Diskutovalo se o tom, že v současnosti nejsou
největším problémem rozlehlá předměstí, ale prostor mezi dvěma suburbiemi, neobyvatelný a
nekontrolovatelný. Mluvilo se také o potřebě rozšířit povědomí o krajině u českých studentů architektury.


pořádá: o.s.Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu
spolufinancováno: Program švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu Partnerství
pod záštitou: České komory architektů
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha
s.r.o., Sipral a. s., Vize s.r.o.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, ArtMap, earch, časopis Stavba


Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v
architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o
architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury.
Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a
teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává
sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den
architektury.

www.kruh.info, www.denarchitektury.cz