Caroline Bos / UNStudio (Nizozemsko):

Kontakty, sdílení vědomostí a zainteresované osoby v procesech územního plánování / Networks, knowledge sharing and stakeholders in spatial planning processes Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Kontakty, sdílení vědomostí a zainteresované osoby v procesech územního plánování

Tradiční rozdíly mezi kategoriemi, typologiemi a rozsahy se stírají: město - příroda, veřejné – soukromé, globální – místní, kulturní - komerční… vše je navzájem propojeno. A proto přístup k urbanistickému rozvoji, projektování a realizaci, založený na sítích a zpracování, se stává čím dál tím víc životně důležitým v době, kdy znalosti volně a neomezeně proudí mezi zainteresovanými subjekty. Realizace současných míst a prostor si vyžaduje znalost politických pravidel, flexibilní a prostorově technicky inovativní přístup ve všech vzájemných souvislostech se zaměřením na vědomosti.

 

UNStudio chápe vědomosti jako ústřední prvek rozumného přístupu ve městech. Příkladem jsou firmy, které pracují v sociální oblasti a přešly od starého k mnohem inovativnějšímu  hospodářství a které vyzdvihují komunikaci, otevřenou výměnu názorů a společnou kreativitu. UNStudio věří, že přijetím tohoto přístupu může architektura mnoho získat a hledá cesty k vlastní přeměně na otevřené studio založené na vědomostech. Ale jaký to má vliv na profesionální pozici lidí, kteří jsou v těchto sítích zapojeni, a zejména na pozici žen?

 

Ve stati sepsané společně s Tanjou Kullack pro první konferenci na téma Architektura ve vztahu k pohlaví, která se konala v Seville v roce 2014, zkoumá Caroline Bos, jak by měnící se podstata praxe v architektuře (od systému vyloučení ve formě profesionální a institucionálně definované a přísně vymezené sociální třídní vrstvy směrem k praxi propojených sítí) mohla mít pozitivní vliv na rovnost žen v této profesi. Při pražské přednášce by se Caroline ráda zaměřila na toto téma v souvislosti se svými zkušenostmi se společností UNStudio.

--

Caroline Bos studovala dějiny umění na Birbeck College na londýnské univerzitě a urbanistický a regionální rozvoj na Faculty of Geosciences na Univerzitě v Utrechtu. V roce 1988 spoluzaložila Van Berkel & Bos Architectuurbureau spolu s architektem Benem van Berkelem a rozšířila tím své písemné teoretické projekty do praktické architektury. Uskutečněné projekty zahrnují most Erasmus v Rotterdamu, museum Het Valkhof v Nijmegenu a dům Moebius.

 

V roce 1998 Caroline Bos spoluzaložila UNStudio (United Net). UNStudio se prezentuje jako síť odborníků v architektuře, urbanistickém rozvoji a infrastruktuře. Současné projekty urbanistického rozvoje zahrnují rekonstrukci areálu nádraží v Arnhemu, multifunkční Raffles City v Hangzhou, podrobný plán pro Basauri a návrh a rekonstrukci Harbour Ponte Parodi v Janově.

 

Caroline Bos přednášela jako externí lektorka na Princetonské univerzitě, Institutu Berlage v Rotterdamu, Akademii výtvarného umění ve Vídni a Akademii architektury v Arnhemu. V roce 2012 jí byl udělen titul čestné profesorky na Fakultě architektury, stavebnictví a urbanistického rozvoje Univerzity v Melbourne. Její výuka je zaměřena na ucelený přístup k architektonickým pracím, kam včleňuje virtuální a materiální organizaci a inženýrské stavby.

Networks, knowledge sharing and stakeholders in spatial planning processes

Traditional distinctions between categories, typologies, and scales are becoming more blurred; city-nature, public-private, and global-local, cultural-commercial… everything is mixed. Therefore, a network- and process-based approach to planning, designing and building is increasingly vital, in which knowledge flows freely and boundlessly between stakeholders. The realization of contemporary places and spaces entails a policy-aware, flexible, spatially-technical innovative, networked approach, centering on knowledge.

 

UNStudio identifies knowledge as the central element of being smart about cities. A paradigm has been set by social networking firms who have moved from an old economy to a far more innovative economy which celebrates communication, open exchange and co-creation. Believing that architecture can benefit greatly from adopting such an approach, UNStudio is looking for ways to transform into an open knowledge-based practice. But how does this affect the professional position of the people active within these networks, and particularly the position of women?

 

In a paper co-written with Tanja Kullack for the 1st Conference on Architecture and Gender held in Seville in 2014 Caroline Bos explored how the changing nature of the practice of architecture from a system of exclusion in the form of a professional, institutionally defined and strictly contained social stratum, towards a network practice could have a positive influence on raising the equality of women in the profession. Now, for Caroline’s upcoming lecture in Prague, she would like to address this issue in relation to her experiences with UNStudio.

--

 Caroline Bos studied History of Art at Birkbeck College of the University of London and Urban and Regional Planning at the Faculty of Geosciences, University of Utrecht. In 1988 she co- founded Van Berkel & Bos Architectuurbureau with the architect Ben van Berkel, extending her theoretical and writing projects to the practice of architecture. Realized projects include the Erasmus Bridge in Rotterdam, museum Het Valkhof in Nijmegen and the Moebius house.

 

In 1998 Caroline Bos co-founded UNStudio (United Net). UNStudio presents itself as a network of specialists in architecture, urban development and infrastructure. Current urban development projects include the restructuring of the station area  of Arnhem, the mixed-use Raffles City in Hangzhou, a masterplan for Basauri, and  the design and restructuring of the Harbour Ponte Parodi in Genoa.

 

Caroline Bos has taught as a guest lecturer at Princeton University, the Berlage Institute in Rotterdam, The Academy of Fine Arts in Vienna and the Academy of Architecture in Arnhem. In 2012 she was awarded an Honorary Professorship at the University of Melbourne's Faculty of Architecture, Building and Planning. Central to her teaching is the inclusive approach of architectural works integrating virtual and material organization and engineering constructions.

Videozáznam přednášky

zpět

Omlouváme se, stránka "caroline-bos-unstudio" neexistuje.

zpět